http://radio-kulisek.cz/images/ktv.jpg

 -----------------------------------

AKTUALITY

Připravujeme pro vás

Kde nás potkáte

Připravujeme pro vás

Partneři

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/ulice.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/rastv.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/hracky.JPG

http://radio-kulisek.cz/images/vytopna.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/kpz.jpg

 
 
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/ddmdknl.jpg
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/foto.jpg
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_1.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_2.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_3.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_4.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_5.JPG
 
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/ddmdknl.jpg
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/ambrozia_12.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/karpacz_re.jpg

Návštěvy

Pozvánka na výstavu do lomnického muzea PDF Tisk E-mail

18.7.2017
Zveme vás na na slavnostní zahájení výstavy předního českého malíře a ilustrátora Karla Franty, jež se uskuteční v rámci 23. ročníku hudebně - dramatického festivalu Lomnické kulturní léto.

http://galerie-kulisek.euweb.cz/albums/userpics/10001/certi.jpg

http://galerie-kulisek.euweb.cz/albums/userpics/10001/pozvanka%7E0.jpg

Malíř a ilustrátor Karel Franta v muzeu

V neděli 23. července v 10 hodin bude slavnostním zahájením otevřena výstava obrazů, kreseb a ilustrací výtvarníka Karla Franty, a to v rámci 23. ročníku hudebně – dramatického festivalu Lomnické kulturní léto. Úvodního slova se zhostí básník František Novotný, v kulturním programu vystoupí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou.

Karel Franta (nar. 1. 5. 1928 v Libčicích nad Vltavou) je českým malířem a ilustrátorem. Nejprve se vyučil litografem. Po absolvování Grafické školy v roce 1946 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vladimíra Sychry a Miloslava Holého. Působil jako výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich, kde se setkal mimo jiné také s Jiřím Trnkou nebo Helenou Zmatlíkovou. Svými kresbami a vlastními texty přispíval do časopisů Ohníček, Pionýr a Sluníčko. Jeho příběhy na pokračování vycházely časopisecky v 60. a 70. letech 20. století a před nedávnem byly souborně vydány v Knize komiksů. Kdo by neznal Malého Vinnetoua nebo Kida Lomihnáta z městečka Akorát? A co strašidýlko Kuk?

Veřejnosti je Karel Franta znám především jako ilustrátor mnoha knih pro děti. Podílel se na publikacích Jiřího Havla, Marie Kubátové, Jiřího Žáčka, Václava Čtvrtka, Ilony Borské a mnoha dalších. Půvabné jsou ilustrace ke knížkám Františka Nepila, se kterým jej pojilo přátelství a společné vidění světa z té lepší, veselejší stránky. Na desítky se dají počítat ilustrace, jež doprovázejí pověsti z Čech i Moravy a které k vydání připravil Vladimír Hulpach. Zvláště úspěšná byla spolupráce s Willi Fährmannem, německým spisovatelem, který se věnoval dětské literatuře, či spolupráce s básníkem a prozaikem Reinerem Kunzem. Ilustroval také francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Je také autorem řady poštovních známek.

Kresby a obrazy Karla Franty mohli návštěvníci obdivovat na četných samostatných i společných výstavách, doma i v zahraničí, v Praze, Boloni, v Tokiu, ve Španělsku i Mexiku. Dílo Karla Franty bylo oceněno několika prestižními cenami. V roce 1986 obdržel ve Frankfurtu nad Mohanem cenu Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci, v roce 1994 byl zapsán na čestné listině IBBY, mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu. Obě tato ocenění patří k největším, které mohou výtvarníci ve světovém měřítku získat.

Výstavu prací významné osobnosti jakou je Karel Franta, si můžete prohlédnout až do 27. srpna.

 

 

 
< Předch.   Další >