http://radio-kulisek.cz/images/ktv.jpg

 -----------------------------------

AKTUALITY

Připravujeme pro vás

Kde nás potkáte

Připravujeme pro vás

Partneři

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/ulice.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/rastv.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/hracky.JPG

http://radio-kulisek.cz/images/vytopna.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/kpz.jpg

 
 
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/ddmdknl.jpg
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/foto.jpg
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_1.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_2.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_3.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_4.JPG
 
http://radio-kulisek.cz/images/88x31/logo_5.JPG
 
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/ddmdknl.jpg
 
http://www.radio-kulisek.cz/images/88x31/ambrozia_12.jpg

http://radio-kulisek.cz/images/88x31/karpacz_re.jpg

Návštěvy

Hru v kostky dají jen siláci PDF Tisk E-mail

24.2.2015
Notoricky známou hru Člověče, nezlob se si jen stěží zahrajete s největší dřevěnou hrací kostkou, váží totiž 164 kg a dosahuje rozměrů 79x79x79 cm. Je umístěna v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově a při házení by dokonce hrozilo zbourání historické Dolní brány, kde muzeum sídlí. Už její stěhování dovnitř muzea provázely velké manévry.

http://galerie-kulisek.euweb.cz/albums/userpics/10001/kost.jpg

Přesun prováděl vysokozdvižný vozík, a protože nebyl dostatečně vysokozdvižný, zastoupila jej vysokozdvižná plošina. Před komplikovaným umístěním hrací kostky do muzea sloužila jako vzorník dřev ve firmě Podzimek a synové z Třeště. Je totiž zhotovena ze šesti druhů dřeva (borovice, ořechu, buku, dubu, jasanu a smrku).

http://galerie-kulisek.euweb.cz/albums/userpics/10001/normal_z%C3%A1mek_o%C5%99ez.jpg

S obří kostkou se můžete nejen vyfotografovat, ale zájemci si zahrají hru v kostky s kostkami klasického rozměru o Českou knihu rekordů.

Muzeum se může pochlubit i perlou z centra Prahy, Pražským hradem, který je vyrobený ze sirek. Zhotovil jej Ladislav Novák z Myšence u Protivína. Při jeho výrobě trvající 2 roky spotřeboval 10 800 špejlí a originál zmenšil 125 krát. 

I milovníci sladkého si přijdou v Muzeu rekordů a kuriozit na své. Jana Dostálová, studentka Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka oboru cukrář, vytvořila kopii francouzského zámku Chaumont stojícího v údolí řeky Loira. Při výrobě objektu, který má 50 cm na výšku a plošný rozměr 86 x 86 cm, spotřebovala za čtyři měsíce 25 kg bílého plastického fondánu (cukrová modelovací potravinářská hmota), karamel tvořící výplně oken a 3,6 kg vysoce kvalitní čokolády, z níž kromě jiného zhotovila i několik set miniaturních hnědých šindelů pokrývajících střechu zámku.

Mezi nejmenší exponáty muzea se řadí malůvka na makovém semínku z dílny Stanislava Materny nebo dřevěný vyřezávaný betlém, který je umístěn do lískového oříšku. Vytvořil jej Miloš Němec z Třemošnice. Pro zajímavost, Svatý Josef dosahuje výšky 12 mm.

Mezi největší exponáty patří 305 cm dlouhý kartáček na zuby vyrobený zaměstnanci podniku Spojené kartáčovny Pelhřimov, který nyní slouží jako trenažér zčištění zubů nebo 4,5 metrový spacák pro celou rodinu, pyžamový kabát, do kterého se naskládalo 98 lidí a jednu stěnu muzea pokrývá péřová bunda vyrobená v měřítku 1:5. 

http://galerie-kulisek.euweb.cz/albums/userpics/10001/DSC01170.JPG

 

Vosková figurína má strašidelný kukuč

Marek Sattler, majitel HOUSE OF WAX, muzea voskových figurín v Karlových Varech, zapůjčil expozici Zlaté české ručičky, která je od muzea vzdálena 3 minuty, jednu z nejstarších voskových figurín na světě. Jedná se o torzo muže z Velikonočních ostrovů. A právě tohoto exponátu se týká soutěžní otázka uvedená na konci článku.

Převážnou většinu exponátů ve Zlatých českých ručičkách tvoří výrobky ze sirek, které zhotovil Tomáš Korda z Vrchlabí. Má jich na svém kontě na 90. Obrazy, vázy, hudební nástroje, všechno ze sirek. Nad výrobou strávil 7 let, 2 měsíce, 22 dnů čistého času a exponáty dosahují světového měřítka.

Velikým lákadlem expozice je i obří plyšák Kuky, který dosahuje výšky 4 metrů nebo zájemci nakouknou do krasohledu přesahujícího délku 2 metrů. Přilehlou zahradu zase zdobí obří nerezová kuchyně, jejíž součástí je obří konvička na čaj, polévkový hrnec nebo trychtýř. Více o nás se dozvíte na www.muzeumrekoruakuriozit.cz.

   

Soutěžní otázka o Českou knihu rekordů zní: Kolika let se dožívá nejstarší vosková figurína z Muzea voskových figurýn v Karlových Varech? Odpovědi posílejte na adresu  Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny  a pokud věk odhadnete správně, můžete se těšit na Českou knihu rekordů IV. Odpovědi je možné posílat i do redakce a Českou knihu rekordů bychom vám následně odeslali poštou. 

Děkujeme moc za spolupráci a zveřejnění pozvánky. Do té můžete jakkoliv zasahovat.

Miloš Vosyka, kustod Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov

Telefon - 777 601 304 

E-mail: m Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 

 
< Předch.   Další >